barvy pro váš život

Barvy přinášejí změnu nejen interiérů

Vzhled svého domova můžete nejrychleji a cenově nejpřijatelnější cestou změnit vymalováním. Barev a malířských technik je na našem trhu obrovské množství. Abyste se v nich snadněji orientovali, pojďte si o jejich působení a možných kombinacích chviličku povídat.

Základní a sekundární barvy

Představte si duhu. Duha nám ukazuje spektrum základních barev: červená, žlutá, modrá. Pokud se však podíváme na oblohu pozorněji, zjistíme, že nedokážeme přesně určit, kde jednotlivé barevné pruhy začínají a končí, protože mezi těmito základními barvami existuje řada mezistupňů, které vznikly smícháním barev v různých poměrech. Mezi červenou a žlutou stojí obrovská škála oranžových tónů. Žlutá a modrá zase vytvářejí paletu zelených, modrá s červenou nás zase zavedou do království plného různě intenzivních fialových tónů. Smícháním základních barev vytváříme takzvané barvy sekundární. Jejich opětovným mícháním můžeme docílit nekonečného množství odstínů.

Harmonické a kontrastní kombinace

Podstatným na celé teorii míchání barev je fakt, že barvy, které spolu blízce sousedí, například modrá a fialová, působí v kombinaci harmonickým a uklidňujícím dojmem. Naopak barvy stojící dále od sebe, například oranžová a modrá či červená a zelená, vytvářejí „žhnoucí“, kontrastní kombinace plné energie a neklidu. Velmi zjednodušeně řečeno, po harmonických kombinacích barev je třeba sáhnout ve chvíli, kdy v prostoru toužíme odpočívat, zklidnit se po celodenní námaze. Kontrastní kombinace jsou klíčem ke vzrušujícímu bydlení, které Vás aktivizuje, může přinést do Vašeho domova radost a zábavu.

Černá a bílá

Černá s bílou stojí na opačných stranách barevného spektra. Kromě vzájemného míchání v různých poměrech je můžeme přidávat k ostatním barvám. Doplněním bílé k nějaké barvě získáme světlé odstíny, barvy zesvětlují. Můžete tak vytvořit třeba pastelově modrou nebo růžovou. Přimícháním černé vytváříme takzvané tmavé odstíny, například temně rudou. Světlé odstíny navozují pocit vzdušnosti, tmavé jsou intimnější, zralé.

Teplé a studené barvy

V souvislosti s působením barev také často mluvíme o teplých a studených barvách. Žlutá, oranžová a červená jsou obvykle teplými barvami a věci opticky přibližují, vyvolávají dojem menšího prostoru, zatímco studené barvy, například modrá i zelená, předměty jakoby vzdalují, navozují pocit prostornosti. Tyto vlastnosti jsou důležité, protože vytvářejí atmosféru místnosti a umožňují nám zdůraznit či zamaskovat hlavní rysy místnosti.

Chcete vytvořit dramatický nebo uklidňující prostor?

Při používání barev v interiéru je třeba vytvořit správnou barevnou kombinaci podle toho, jakého efektu chcete dosáhnout. Mnozí dekoratéři se drží jednoduchého pravidla použití dvou hlavních harmonizujících barev, převážně na zdi a podlahu, které poté oživí malým množstvím kontrastní barvy na doplňcích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *